Туристичними шляхами

 

Херсонщина пропонує велику кількість туристичних маршрутів, які відкривають гостям краю дивовижні краєвиди і таємниці культурно-історичної спадщини:

 • «Замки Трубецьких»
 • «Кам’янська Січ»
 • «Олешківська Січ»
 • «Гола Пристань»
 • «Асканійські степи»
 • «Потьомкінські хутори»
 • «Інгулецькі далі»
 • «Каланчацьке примор’є»
 • «Зелене намисто Херсонщини»
 • «Золоте узбережжя Херсонщина»
 • «Старий Херсон»
 • «Кінбурнська коса»
 • «Нижній Дніпро»
 • «Казикірменський шлях»
 • «Нижнєдніпровські піски»
 • «Фальцфейнівські місця»
 • «Арабатська стрілка та Присиваш’є»
 • «Острів Джарилгач»
 • «Оазис в степу» тощо. 
   

ПО НИЖНЬОМУ ДНІПРУ 
         Водний маршрут на теплоході, туристичних байдарках або інших засобах з організацією  відпочинком на Дніпрі. 
Початок в місті Нова Каховка з відвідуванням краєзнавчого музею. Каховської гідроелектростанції, екскурсією по місту. В ході маршруту можливе відвідування наступних історичних і природних об'єктів: геологічного пам'ятника природи у селі Львово, городища Тягинського укріплення і меморіалу 500-річчя запорозького козацтва у селі Тягинка, хатини Остапа Вишні і замовника «Крынковское поселение бобров» в селі Кринки, місця Олешківської Січі і будинку Поліни Райко в Цюрупинську, музею Чорноморського біосферного заповідника, Голпристанської грязелікувальниці і замовника «Соленое озеро» в місті Гола Пристань. Кінець маршруту в місті Херсоні. Можливий короткий ( Нова Каховка – Херсон), середній ( Нова Каховка – Гола Пристань – Херсон) і довгий (Нова Каховка – Рибальче – Херсон) варіант маршруту. Подорож можлива в наступних форматах: історико – ностальгічний туризм «По місцях козацької слави», природознавчий зелений туризм з відвідуванням пам'ятників природи, експериментальний варіант на туристичних байдарках з ночівлею наметах, спортивно – риболовний «Херсонская блесна». 
       Зворотнє направлення маршруту: Херсон – Нова Каховка. Можливе продовження маршруту вниз за течією до села Геройського, Очакова, села Парутино (історико – археологічний заповідник «Ольвія» ), Миколаєва. 

    

    

МАЛЕНЬКА ЄВРОПА В ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

          кірхаЗміївку називають маленькою Європою на півдні України. Історія села досить незвичайна. Воно виникло на місці 4 сіл: Старошведське (швед. Gammalsvenskby, нім. Альтшведендорф, Шлянґендорф, Мюльгаузендорф і Кльостердорф). Тут співіснують представники 15 національностей, серед яких – шведи та фіни, українці та німці, поляки та євреї, молдавани та білоруси.

     Під час відвідування с. Змієвки гості мають змогу познайомитися : зі шведськими та німецькими поселеннями; Пам'ятним знаком репресованим шведам і німцям, які переслідувалися радянською владою у 1937-1938 роки, а також Пам'ятний знак з нагоди річниці заснування та заселення села шведськими колоністами; з кірхами; з меморіалом «Борці за волю України» та з пам'ятником воїнам 49 Гвардійської дивізії.

 

ПО НИЖНЬОДНІПРОВСЬКИМ ПІСКАМ
        піски Пішохідний або кінний маршрут з ночівлею в наметах чи на подвір'ї селян. Початок в місті Нова Каховка або в Херсоні з відвідуванням музеїв та інших міських надбань історії. Перехід по маршруту Нова – Каховка – Кринки – Пролетарка – Саги – Костогризові – Буркути або Херсон – ж. д. станція Цюрупинськ – Саги – Пролетарка – Раденськ – Костогризові – Буркути. В Кринках - ночівля на турбазі, перший перехід по піскам до села Пролетарка. В Пролетарці й Раденську – екскурсія на територію колишнього полігону, знайомство з унікальним ландшафтом дюнних пісків; ночівля; переїзд на приміському потязі від станції Раденська до станції Костогризово. В Сагах – відвідування ландшафтного замовника «Саги», екскурсія до ольхових та березових рощ; переїзд на приміському потязі від станції Цюрупинськ до станції Костогризово. В Костогризово – етнографічна екскурсія в присадибу гончара, знайомство з традиційним гончарним промислом; перехід до села Буркути. В Буркутах – відвідування дубових лісів, солончаків, лугів, унікальних боліт на пісках; повернення по залізній дорозі до Херсону. Формати подорожей: природничий зелений пішохідний або кінний туризм з мінімальним переміщенням по залізній дорозі і ночівлею в наметах на необладнаних ділянках у лісі, етнографічний сільський з відвідуванням подвір'їв і майстерень народних майстрів. Можливе продовження до Голої Пристані, Збурьєвки, Рибальчого, Геройського. 

ПО АРАБАТСЬКІЙ СТРІЛЦІ ТА ПРИСИВАШ'Ю 
         Автобусний або пішохідний маршрут з відпочинком на березі моря Арабатської Стрілки. Схема маршруту Херсон - Генічеськ - Генгірка або Щасливцеве. Початок в місті Херсоні, екскурсії по місту і музеях. В Генічеську – відвідування музею; екскурсія по місту; відвідування присадиби гончара Шпака; екскурсії на острів заливу Сиваш; знайомство з унікальним ландшафтом; екскурсія на Генічеські солепромисли; екскурсія на косу Бірючий острів – відпочинок на морському узбережжі; пішохідна екскурсія по острову; риболовля на Азовському морі, полювання. В Генгірці або Щасливцеві – відпочинок на морському узбережжі в одному із пансіонатів. Повернення до Херсону. 
Спеціалізований маршрут з елементами екстремального туризму: 100 км перехід по косі Арабатської стрілки у Крим із зупинками на хуторах у центральній частині коси, і знайомство з традиційним побутом рибалок. 
         Варіант зі зворотнім направленням руху старт на залізнодорожній станції Семисота у Криму (поїзд Херсон-Керч), перехід Семисотка - Арабат - Щасливцеве. Формати маршруту: стандартний – з відпочинком на Азовському морі; з природничим нахилом; з етнографічним нахилом; з елементами екстремального пішохідного туризму.

ПО ОСТРОВУ ДЖАРИЛГАЧ 
       Пішохідний з ночівлею у кемпінгах або пансіонатах, можливо з елементами дайвингу. 
Коротка схема Херсон-Скадовськ-Джарилгач-Лазурне. В Херсоні – початок маршруту, екскурсія по місту і музеям; переїзд в Скадовськ. В Скадовську – екскурсія по місту, відвідування музею; переїзд на баркасі на острів Джарилгач. На Джарилгач – відпочинок на морському узбережжі (ночівля в наметах); екскурсія в державний ботанічний заказник «Джарилгач»; кінні екскурсії . В Лазурному – перехід з острова Джарилгач в Лазурне по морській косі; відпочинок на морському узбережжі (ночівля в пансіонаті); відправлення до Херсону з Лазурного. Можливо продовжити маршрут пішки або на конях, перехід з Лазурного у Залізний Порт; екскурсія до Чорноморського біосферного заповідника; відправлення до Херсону з Залізного Порту. 
    Варіант маршруту з елементами екстремального туризму: 120 км піший перехід «Ахіллів біг» по маршруту античного Ахіллового дромосу від маяка на східній частині острова Джарилгач до святилища Ахілла на західній частині Тендрівської коси. Формати маршруту: стандартний – з відпочинком на чорному морі; з природничим нахилом; з елементами дайвингу; з елементами екстремального пішохідного туризму. 

ПО ФАЛЬЦ – ФЕЙНІВСЬКИМ МІСЦЯМ 
       Автобусний маршрут в «Асканію-Нова» з екскурсією по фальц-фейнівським місцям за межами Асканії-Нова (села Червоний Чабан, Перекоп і Хорли) та відпочинком на морі у Хорлах або Скадовську. Після Асканії-Нова маршрут може бути продовжений у напрямку Генічеська й Арабатської Стрілки. У цьому випадку відпочинок на Чорноморському березі змінюється відпочинком на Азовському морі. 
       Початок маршруту в Херсоні або у Новій Каховці. Схема: Херсон - Нова Каховка - Каховка - Асканія-Нова - Перекоп - Червоний Чабан -Хорли (Скадовськ) або після Асканії-Нова: Генічеськ - Генгірка (Щасливцеве) на Арабатській Стрілці. В Херсоні і Новій Каховці – початок маршруту, екскурсія по місту і музеям. В Каховці – відвідування каховського плацдарму часів громадянської війни і пам'ятника «Легендарная тачанка». В Асканії – Нова – екскурсії по ботанічному парку та зоопарку; ночівля в готелі або приватному пансіонаті; повернення до Херсону або продовження маршруту за направленням Перекопа чи Генічеська. Перекоп – переїзд Асконія – Нова через Чаплинку на Перекопський перешийок до села Перекоп; відвідування Турецького Вала, екскурсії по місцям боїв в громадянську і Велику Вітчизняну війни. Червоний Чабан – екскурсія по фальц-фейнівським місцям, відвідування могили Софії Фальц-Фейн. Хорли – екскурсія по фальц-фейнівським місцям, відпочинок на морському узбережжі. Скадовськ – екскурсія по місту, відвідування музею; відпочинок на морському узбережжі» екскурсія на острів Джарилгач» ночівля в пансіонаті; повернення до Херсону. 

ПО КІНБУРНСЬКІЙ КОСІ 
        Маршрут по воді на теплоході (варіанти: автобусний, кінний) з пішохідними екскурсіями. Початок в місті Херсоні, екскурсії по місту і музеям. Схема: Херсон – Гола Пристань – Стара Збурьєвка – Рибальче – Геройське – Покровське – Очаків. В Голій Пристані – відвідування Чорноморського біосферного заповідника «Соленое озеро». В Збурьєвці – відвідування Збурьєвського ретроншименту; екскурсія по пам'ятках часів ІІ російсько – турецької війни, Успенська церква в селі Нова Збуріївка. В Рибальчому – варіанти пішохідних екскурсій: в село Іванівку з відвідуванням курганної групи у селі Пам'ятне, озера Аджиголь, городища Ягорлицького селища; в ботанічний заказник «Березовые Колки» та Чорноморського біосферного заповідника; риболовля, юшка. В Геройському – відвідування церкви Казанської Божої Матері, пам'ятника запорожцям Прогнойської паланки, старинного кладовища з запорізьким хрестами, округів Чорноморського заповідника та Геройських солепромислів. 
        В Покровському – варіанти екскурсій: по Кінбурнському регіональному ландшафтному парку з відвідуванням городища Кінбурнського укріплення; на Тендрівську косу до святилища Ахілла; спеціалізована екскурсія до старинних маяків Дніпро-Бузького лиману. Подорож може бути заявлена наступними форматами: природознавчий зелений туризм з відвідуванням пам'ятників природи; екстремальний варіант з довгими пішохідними (кінними) екскурсіями і відпочинком на морському узбережжі з ночівлею в наметах необладнаних стоянках; з етнографічним нахилом – по місцях традиційного рибного промислу; з історико-археологічним нахилом – по античних об'єктах Кінбурнського півострова, з відвідуванням Ягорлицького селища; з історико-краєзнавчим нахилом – по місцях пов'язаних з подіями ІІ російсько – турецької війни та екскурсією в Очаків. 

ПО КАЗИКЕРМЕНСЬКОМУ ШЛЯХУ 
       Автобусний маршрут, можливі фрагменти пішохідних, кінних, водних екскурсій. Коротка схема: Херсон – Тягинка – Бургунка – Отрадокаменка – Казацьке і Веселе – Берислав – Зміївка – Червоний Маяк – Республіканець. 
       Херсон – початок маршруту, екскурсія по місту та музеям. Тягинка – відвідування меморіалу 500-річчя українського козацтва і городища Тягинського укріплення, пікнік на острові Тягин. Бургунка – зупинка біля Єкатерининського мосту. Отрадокаменка – екскурсія на винзавод. Казацьке та Веселе – екскурсія по маєтку князя Трубецького. Берислав – відвідування музею; екскурсія по турецьким укріпленням на Дніпрі. Зміївка – зупинка біля будівлі лютеранської кірхи. Червоний Маяк – екскурсія по Григоріє-Бізюковому монастирю. Республіканець – відвідування міста Каменської Січі, екскурсія до могили Костянтина Гордієнка; повернення до Херсону. 
      Можливе продовження маршруту: на Хортицю з відвідуванням Старої і Нової Січі та інших об'єктів пов'язаних з історією запорізьких козаків в Дніпропетровській та Запорізьких областях. Формати маршруту: стандартний, історико – ностальгічний «По місцях козацької слави».

«ОАЗИС В СТЕПУ» 
     Автобусний маршрут починається в селі Черняка Каховського району, яка на початку XX століття стала «Меккою» футуризму. Тут в маєтку графа Мордвинова зустрічались видатні представні футуристичного направлення в літературі та мистецтві: Давид Бурлюк, Володимир Маяковський, Володимир Хлєбніков, Олексій Кручених. В кургані біля села Новокам'янка виявлено погребіння печенегського воїна Х-ІХ століть. Село Чорна Долина, яке знаходиться на межі Каховського та Чаплинського районів, відоме трагічними подіями історії запорізького козацтва: трагічна загибель українських полонених за наказом Івана Сірка, битва об'єднаних військ на чолі Івана Мазепи і Василя Голіцина з кримською ордою хана Селім-Гірея І, битва козаків під час російсько-турецької війни 1735-1739 років. Далі маршрут пролягає через села Преображенка та Григорівка. Біля смт. Чаплинка маршрут розділяється: перше направлення на біосферний заповідник «Асканія-Нова», друге через село Павлівка до села Строганівка.

«КАЛАНЧАЦЬКЕ ПРИМОР'Є» 
        Автобусний маршрут починається в селі Виноградове Цюрупинського району, історія якого тісно пов'язана з одним із останніх актів боротьби українських козаків за свої станові права - Турбаєвським повстанням. У селі Тарасівка можна відвідати цікавий пам'ятник зодчества, - церков Святого Архістратига Михайла, нині освячена в ім'я Ікони Казанської Богородиці. Неподалік від райцентру Каланчак, в селі Привілля зберігся цікавий пам'ятник періоду переселення чорноморських козаків на Кубань. На кургані біля села височить кам'яний хрест з написом: «ИНЦИ 1794 староста церкви вожак Данило Вовк». Закінчується маршрут в Хорлах - приморському селі на березі Каркінідської затоки. Саме тут можна відвідати еконо мію Фальц -Фейнів історично-архітектурну пам'ятку початку XX століття.

«ХОРЛИ» 
        Приморське село Каланчацького району на березі Каркінітської затоки. Для любителів тихого напівдикого відпочинку Хорли - ідеальне місце, яке має ряд інтригуючих особливостей. Першою є географічна: занадто сильно за обрисами невеликий півострів нагадує Кримський. Потрапити на нього можна по вузький обмілині-перешийку «Перекопському». Сам півострів площею 2 на 3 км і 8 км по периметру можна обійти протягом дня. Є ще «Керченський півострів» у вигляді Устричних островів, що протяглися на схід на півтора кілометра .Хорловський порт, таким чином, знаходиться в районі «Судака», пляжі - «Севастополя - Ялти», ще одне місце - кладовище - на півострові «Тарханкут». 
Другою особливістю є архітектурні спорудження - пам'ятники господарчого призначення, які збереглися до теперішнього часу, пов'язані з дивовижною історією цього населеного пункту.(http://uct.artkavun.kherson.ua/tour-road.htm)

 

 

 

 

 

Друк