Музей «Історії школи та селища Зеленівка»

Людина – дитина свого часу і своєї країни. В її долі сплітаються в єдиний вузол минуле, сучасне і майбутнє. Без знання свого коріння людина приречена бути перекотиполем, яке позбавлене морального життєвого стержня.

Декілька років поспіль учительський та учнівський колектив Зеленівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 38 здійснювали пошукову роботу під назвою «Що ти знаєш про свого прадіда-ветерана?» та «З історії школи і селища Зеленівка». Учні збирали інформацію про місця бойової слави, подвиги, нагороди, відзнаки бійців, які є ветеранами війни і проживають у нашому селищі, а також цікаві факти щодо заснування Зеленівки, історії рідної школи.

 

Вінцем кропіткої праці учителів та учнів стало урочисте відкриття «Музею історії школи та селища Зеленівка» 1 вересня 2014 року, за участю запрошених гостей, відомих науковців та місцевої громади.

Профілем музею визначено дослідження з історії селища Зеленівка. Музей є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь.

Головним завданням у роботі музею є формування у підростаючого покоління розуміння нерозривного взаємозв'язку минулого, сучасного і майбутнього України, вивчення памяток культури та історії рідного краю.

Матеріали, зібрані за допомогою колективу вчителів, учнів, колишніх випускників, старожилів нашого селища налічують 216 експонатів та розміщені за розділами:

-         НАШ КРАЙ В ДАЛЕКОМУ МИНУЛОМУ ;

-         ЗАСНУВАННЯ ХЕРСОНА ТА ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ.;

-         ІЗ ІСТОРІЇ СЕЛИЩА ЗЕЛЕНІВКА;

-         НАШ КРАЙ В РОКИ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ;

-         ІСТОРІЯ РАДГОСПУ «ОВОЧЕВИЙ»;

-         ІСТОРІЯ ШКОЛИ № 38;

-         ВИДАТНІ ПОСТАТІ СЕЛИЩА ЗЕЛЕНІВКА.

Кожен із розділів містить багато матеріалу про випускників, працівників школи та учасників війни.

Близько трьох років у школі працює загін юних краєзнавців, які проводять роботу за напрямками:

  1. Історія селища Зеленівка;
  2. Велика Вітчизняна війна: та воїни-інтернаціоналісти (випускники школи і жителі селища);
  3. Видатні особистості селища Зеленівка.

Велику і корисну роботу виконують краєзнавці, збагачуючи знання про рідний край.

У музеї є експозиція присвячена історії школи, її традиціям та випускникам. До шкільного музею часто приходять випускники школи різних поколінь, діляться спогадами про своїх рідних, знайомих, дарують музею випускні фото.

Лекторська група проводить екскурсії для гостей нашої школи, учнів, батьків, жителів селища, ветеранів. Стало традицією у перші дні нового навчального року проводити екскурсії до шкільного музею з учнями, розповідаючи про історію школи.

Зібраний у музеї матеріал допомагає вчителям у проведенні Уроків мужності, уроків історії та краєзнавства. На базі музею з учнями 5-х класів були проведені практичні заняття з історії з теми: «Історичне минуле нашого краю», з учнями 10-11 класів - з теми: «Наш край у роки Великої Вітчизняної війни».

Члени пошукового загону продовжують збирати та поповнювати музей матеріалами про учасників війни, які навчались у нашій школі і які мешкають на території мікрорайону закладу. За ветеранами закріплені групи волонтерів, підтримується постійний зв'язок, надається допомога.

Минули десятиліття, вже виросли нові покоління, які знають про війну тільки з кінофільмів та шкільних підручників, а учасникам війни і дотепер сняться вогненні роки, крижані переправи, кровоточать їхні тілесні й душевні рани. Величезний життєвий досвід накопичили вони за своє тривале, нелегке життя. Їхня пам'ять містить неймовірну кількість найціннішої інформації про бачене і пережите. Ця інформація не може бути втрачена і тому у школі проводяться Уроки мужності, музейні уроки, лекції та бесіди з тем:

1. Другасвітова війна 1939 - 1945 p.p.

2. Визволення України від німецько-фашистських загарбників «Ніхто не забутий, ніщо не забуте».

3. 15 лютого – день виводу військ з Афганістану. Зустріч з воїнами-інтернаціоналістами.

4. Односельчани – учасники АТО

У 2014-2015 навчальному році робота шкільного музею була направлена на відзначення 70-річниці Визволення України. Підготовлено і проведено екскурсії по місцям бойової слави 49 Гвардійської дивізії, яка визволяла Херсон та селище Зеленівку, брали участь в конкурсі бойових і вітальних листівок, перегляді фільмів про Велику Вітчизняну війну, зустрічі з воїнами - учасниками АТО.

З початку 2015 календарного року музей поповнився новою експозицією, присвяченою подіям Антитерористичної операції на Сході України.

Вона містить відповідну літературу, в якій висвітлюється хроніка воєнних дій з квітня 2014 року, події під Іловайськом та Донецьким аеропортом. У музеї зберігається прапор України , переданий нашій школі бійцями 28 механізованої бригади міста Миколаїв.

Члени ради музею постійно проводять пошукову роботу. Так Сіденко Анна та Єлизавета брали участь у міському конкурсі «Книга пам'яті мого роду», який оголосила Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки. Зібраний ними матеріал зберігається в музеї разом з ксерокопіями документів та листів з фронту.

9 травня, в День Перемоги, шкільний музей відвідали родичі загиблого в боях за визволення Зеленівки і похованого в братській могилі Панова Івана Олександровича (1914-18.03.1944). На сьогоднішній день рада музею підтримує зв'язок з ріднею загиблого і збирає матеріал про Панова І.О.

На базі шкільного музею систематичного проводяться тематичні екскурсії, музейні уроки, виховні заходи, лекції, бесіди, уроки мужності, круглі столи, засідання Шкільного Парламенту «ВЕСЕЛКА», літературні читання. Пошукова робота, збір цікавих матеріалів, історичних памяток та історій повязаних із селищем Зеленівка триває.

Друк