Рішення учасників 7 Міжнародного Екологічного форуму «Чисте Місто. Чиста Ріка. Чиста Планета»

16-17 листопада в обласній науковій бібліотеці імені О. Гончара відбувся  сьомий  Міжнародний Екологічний  форум «Чисте Місто. Чиста Ріка. Чиста Планета», в якому взяло участь понад 300 представників педагогічної, учнівської та батьківської  громади .

За десять років Форум став тим центром навколо, якого народжуються нові ідеї, форми та методи формування екологічної культури учнівської молоді у співпраці Херсонської торгово-промислової палати (президент Остроумова В.В.) та управління освіти і Десять років поспіль педагогічна і учнівська громада приймають участь у Міжнародних екологічних форумах «Чиста ріка. Чисте місто, Чиста планета.»! Від форуму до форуму йде пошук нових форм роботи щодо становлення екологічної свідомості особистості та активізується екологічна  клубна робота в освітніх закладах. Зростають знання з екологічних проблем та можливостей їх вирішення у педагогічної, батьківської та учнівської громади. У навчально - виховний процес запроваджуються нові авторські ідеї, методи, технології. Одні з них швидко зникають, не витримавши випробування часом, а інші продовжують жити, розвиватися та давати плідні результати. Завдяки педагогам та учнівській молоді в галузі реалізується безцінна та ефективна робота з питань формування екологічної культури та активної життєвої позиції з питань збереження природних ресурсів та навколишнього світу. Упродовж кожного року від форуму до форуму у школах міста спільно з Міським учнівським парламентом та Центром дитячої та юнацької творчості розроблено 47 різноманітних акцій, конкурсів змагань, проектів. Здійсненні кроки по створенню мультимедійних екологічних бібліотек, посібників для вихователів, вчителів, батьків та учнів тощо.

 За 10 років роботи Форуму педагогічні працівники написали та опублікували понад 250 статей, методичних розробок з питань виховання екологічної культури екологічної тема, прийняло участь у виступах на форумі (секція виховання екокультури понад 300 чол.). Розроблено 11 посібників з екологіного виховання ( презентували на виставці в. м. Києві). Результати роботи освітніх закладів міста з екологічного виховання були узагальнені у спеціальному випуску всеукраїнського журналу «Екологія в школі». На базі  шкіл та дошкільних закладів  створено 12 екологічних центрів та міський екоцентр «Дивосвіт» на базі Центру дитячої та юнацької творчості , які стали організаторами екологічної роботи у мікрорайонах міста та ініціаторами поширення екологічного руху у місті Херсоні. Увійшли у практику щорічні екологічні брей-ринги, різноманітні екологічні акції  у яких беруть участь практично усі школи. Запроваджений Міським учнівським парламентом екологічний просвітницький  зональний брейн ринг долучає до участі команди усіх шкіл міста та активізує діяльність шкільних екологічних клубів. Найбільше досягнення освітянської громади є  створення Міського учнівського клубу «Дивосвіт» та  створення у 42 школах екологічних клубів, у інших закладах діють  екологічні міністерства або екологічні гуртки. Екологічний  рух  за цей період набув поширення.

Найбільш значимі риси екологічної культури прищеплюються дитині у період перших років життя сім’єю та дошкільними закладами. Саме тому уже у 68% дошкільних закладах питання екологічного виховання стало пріоритетним. 32% дитячих садків упроваджують програму «Виховуємо бережливих». Для удосконалення виховного процесу педагоги дошкільних закладів: розробили екологічні програми, меді засоби, посібники, казки, дидактичні й роздаткові матеріали, створили екологічні лекторії для батьків; центри пошуково-дослідницької діяльності, міні-лабораторії, студії та екологічні гуртки тощо, які спрямовані на виховання активної життєвої позиції особистості в пізнанні світу та навчанню дітей енергоощадній поведінці, бережливому ставленню до навколишнього та вихованню дбайливого господаря; для формування екологічної культури. Третій рік поспіль в усіх дитячих садочках провадиться тиждень екології для дітей середньої та старших груп до якого були долучені не тільки діти та педагогічні працівники та й батьки .

Значну роботу від Форуму до Форуму здійснює комісія з питань екології та здорового способу життя Міського учнівського парламенту. Членами комісії створено та впроваджено в життя зональні екологічні брей-ринги, нові екологічні акції, тижні екології, нові екологічні конкурси тощо . Два роки поспіль лідери розробили та апробували в дитячих садках пізнавальні ігри з екології для дітей дошкільного віку.

 За результатами конкурсу на кращий сімейний екологічний календар « Витрачаймо ресурси розумно» було створено та за підтримки спонсорів видано оригінальний настільний календар , який  роздано учням шкіл міста.

У травні 2017 року члени комісії про результати своєї роботи звітували на сесії Херсонської міської ради та внесли пропозицію про проведення загальноміської акції «Я люблю Херсон». 

У рамках Міжнародного Екологічного форуму «Чиста ріка! Чисте місто! Чиста планета!» члени Міського учнівського парламенту та клубу «Дивосвіт» проводять різноманітті акції. За 10 років роботи участь у Форумі сприяла розвитку екологічної культури у дітей дошкільного та шкільного віку

Готуючись до участі у 7 Міжнародному Екологічному форумі ««Чисте Місто. Чиста Ріка. Чиста Планета» управління освіти, педагоги шкіл та дошкільних закладів, члени міського учнівського парламенту упродовж року  проведено та організовано 57 різноманітних екологічних заходів до яких долучено понад 40000 дітей дошкільного та шкільного віку. Серед них найяскравіші конкурси на: кращий дитячий інтерактивний посібник  екологічного спрямування, на кращу екологічну відеоказку; кращий екологічний проект ; конкурсі на кращий постер   «Екологічна культура – шлях до сталого розвитку та енергонезалежності країни», кращу еколого- хореографічну композицію,  кращий навчально-розвиваючий відеофільм для дошкільнят , кращу театралізовану виставу та багато інших.

6-11 листопада 2017року у школах та дошкільних закладах проведено  щорічний інформаційний  тиждень екології «Чистий двір. Чисте місто ».До тижня екології розроблено та направлено до шкільних парламентів методичні рекомендації стосовно організації проведення тижня екології та  9 положень про міські конкурси  та 3 до дитячих садочків. У тижні екології в якому взяло участь понад 25 000 учнів та понад 3000 тисячі вихованців дошкільної освіти , батьки, вихователі, педагоги. До журі усіх міських конкурсів під час тижня екології надійшло понад 600 робіт. Найбільша кількість учасників була в конкурсах на кращу екологічну сумку, кращий малюнок по енергозбереженню , фотографій «екологічні чудеса Херсонщини», постерів та кращу  презентацію тижня екології. За результатами конкурсів підготовлено виставку кращих робіт , які експонувалися в бібліотеці Ім. О. Гончара 16-17 листопада на екологічному форумі. Цьогорічний тиждень відрізнявся від попередніх новими конкурсами, долученням до них вихователів дошкільних закладів, батьківської громади та студентів професійно –технічних навчальних закладів. Окремі конкурси були спрямовані на родинне виховання екологічної культури. Кожного року тематика тижня та конкурси змінюється. У цьому році під час тижня проведені

конкурси:

-           на кращу екологічну сумку «Друге життя – сміття» ;

-           на кращий слайд-фільм «Використання енергозберігаючих технологій у моєму навчальному закладі»;

-           - презентацій на тему «Наша родина береже природу та енергоресурси»;

-           на краще есе «Чистий двір , чисте місто та чиста ріка починається з кожного»

-           малюнків з енергозбереження “Екологічна культура - шлях до сталого розвитку та енергонезалежності країни»;

-           на кращу презентація “Панорама результатів тижня екології у навчальному закладі ”

-           на кращий родинному твір  «Моя сім’я береже природу та енергоресурси»;

-           на кращий постер серед дошкільних закладів –«Екологічна культура – шлях до сталого розвитку та енергонезалежності  України»

-           на кращу фотографію «Екологічні чудеса Херсонщини» серед батьків та вихователів дошкільних закладів.

А у садочках, розміщених на території Дніпровського району, запроваджено за ініціативи Асоціації працівників закладів освіти м. Херсона соціально економічний  проект «Чистий двір. Чисте місто» («Культура сортування сміття, виховання культури поводження з відходами»)

16 листопада 2017 року участь у роботі секцій з енергозбереження та природних парків Херсонщини 7 Міжнародного Екологічного форуму взяли 82 педагоги та лідери учнівського самоврядування.

17 листопада  2017 року  проведено секцію (мікс -конференцію) «Екологічна культура – шлях до сталого розвитку та енергонезалежності України ». Для участі у виступах на Форумі 36 заявок та надано 58  статей для друку в збірнику матеріалів форуму; 13 заявок від учасників форуму щодо презентації власного досвіду. Участь у конференції взяло   понад 120 учнів, педагогів та вихователів . За активну вагомі здобутки у різноманітних заходах та конкурсах Херсонська Торгово-промислова палата відзначила грамотами та подарунками (31 осіб), Херсонська філія «Приваткбанк» (9 осіб) та депутат Херсонської міської ради Руслана Рубана (1). Ще 45 учнів, вчителів, вихователів та колективів закладів освіти  відзначено грамотами.

Змінити докорінно ситуацію можливо лише при перебудові мислення кожної конкретної людини, формуванні її екологічної свідомості, екологічної відповідальності за наслідки своїх дій та екологічної культури в цілому. У зв’язку з цим екологічна освіта й екологічне виховання кожної особистості стають новим пріоритетним інструментом самозбереження людства. Міжнародний Екологічний  форум «Чисте Місто. Чиста Ріка. Чиста Планета» є інструментом виховання екологічної культури у освітніх закладах міста. Завдяки розумінню працівниками Херсонської Торгово-промислової палати, що формування екологічної культури дитини, громадянина – підприємця,  громадянина – керівника може дати бажані результати лише завдяки комплексному підходу до екологічного виховання та його неперервності від дня народження до кінця життя людини, ними було долучено до участі у Форумі дитячу та педагогічну громадськість та створено в рамках Форуму секцію з екологічного виховання.

Усі учасники Форуму розуміють значення не тільки бережливого ставлення до природи, а й необхідність формування свідомого мислення, що може привести до сталого розвитку усього суспільства та кожної людини в цілому. Тому ми., учасники конференції , пропонуємо:

-           продовжити роботу по удосконаленню технологій , форм і методів формування екологічної культури у дітей дошкільного та шкільного віку ;

-          (-посилити просвітницьку діяльність в закладах освіти щодо ресурсів та природного середовища;

-           формувати у дітей шкільного та дошкільного віку навички  роздільного сортування сміття ;

-            долучити учнівську молодь до навчальні курси «Основи енергопостачання та енергозбереження» (для учнів 6-8 класів) та «Абетка з основ житлово-комунального управління» (для учнів 9-11 класів);

-          - започаткувати в дитячих садочках конкурс «На кращий город»;

-          - створити медіабібліотеку з досвіду роботи дошкільних закладів освіти та поширити її в дошкільних закладах міста ;

-          рекомендувати шкільним органам самоврядування взяти шефство над дошкільними закладами з питань формування екологічної культури дошкільників;

-           брати активну участь в озелененні міста;

-           звернути увагу міської влади на необхідність: виділення коштів на створення капельного зрошування в парках, дворах шкіл та дошкільних закладах для створення зеленої зони та привабливості міста для жителів та туристів; активної боротьби з амброзією, яка стала загрозою для здоров’я населення; збільшення кількості соціальної реклами щодо боротьби із засміченістю дворів, міста, ріки ; заміни старих труб водомереж міста та станом якості питної води , яку реалізують для населення приватні підприємства; адміністративних заходів до підприємств та громадян, які засмічують місто.

    

Друк